Коџакарач (Горобинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коџакарач
археолошко наоѓалиште
Коџакарач is located in Археолошки локалитет во Македонија
Коџакарач
Коџакарач
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° СГШ; 21.87694° ИГД / 41.87472; 21.87694Координати: 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° СГШ; 21.87694° ИГД / 41.87472; 21.87694
Основни податоци
Име Коџакарач
Место Горобинци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Коџакарач — некропола од доцноантичкото време. На 500 м северно од локалитетот Караул, а на околу 2,5 км јужно од селото се констатирани гробови со конструкции од камени плочи. Во еден гроб била откриена белезица која се чува кај А. Бошков од селото.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069


Шаблон:Архео-Свети Николе