Долно Маало (Свети Николе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Маало - Чамушово
археолошко наоѓалиште
Долно Маало - Чамушово is located in Македонија
Долно Маало - Чамушово
Местоположба на Долно Маало - Чамушово во Македонија
Местоположба 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250Координати: 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250
Основни податоци
Место Свети Николе
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика


Период римско време
Портал „Археологија“

Долно Маало – Чамушово археолошко наоѓалиште во Свети Николе Наоѓалиштето претставува вила рустика од римско време. На 500 м источно од градот, во дворовите на семејството Петкови, при копањето на канал за водоводна мрежа биле откриени темели од објект. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069