Колева Чешма (Крушица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колева Чешма
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°54′55″N 21°49′25″E / 41.91528° СГШ; 21.82361° ИГД / 41.91528; 21.82361Координати: 41°54′55″N 21°49′25″E / 41.91528° СГШ; 21.82361° ИГД / 41.91528; 21.82361
Основни податоци
Место Крушица
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Колева Чешмаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Крушица. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На 1 км јужно од селото се распознаваат темели градени од камен и варов малтер, а се среќаваат и грамади од кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 353, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069