Орашки Камен (Преод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орашки Камен
археолошко наоѓалиште
Орашки Камен is located in Македонија
Орашки Камен
Местоположба на Орашки Камен во Македонија
Местоположба 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250Координати: 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250
Основни податоци
Место Преод
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Орашки Каменархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Преод. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцноантичкото време.

Во непосредната близина на селското училиште, при длабоко орање на нивите се откриени темели од повеќе објекти, а на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси. Најден е камен на кој имало зачуван натпис. Откриени се и камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 357, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069