Свети Стефан (Свети Николе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Стефан
археолошко наоѓалиште
Свети Стефан is located in Македонија
Свети Стефан
Местоположба на Свети Стефан во Македонија
Местоположба 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250Координати: 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250
Основни податоци
Место Свети Николе
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Свети Стефанархеолошко наоѓалиште во Свети Николе Наоѓалиштето претставува црква од средниот век. На источниот дел од градот се наоѓа гробишната црква Св. Стефан, изградена во 1910 година врз темели на еднокорабна црква. Пред влезот на црквата е најден масивен коринтски капител кој е прибран во Народниот музеј во Св. Николе.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 359, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069