Грамади (Стањевци)

Координати: 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади


Местоположба 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333
Основни податоци
Место Стањевци
Општина Свети Николе
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Стањевци. Претставува населба од доцната антика. На 800 м јужно од селото, од двете страни на Стањевачка Река се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 360, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069