Црквиште (Макреш, Светиниколско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°58′03″N 22°01′08″E / 41.96750° СГШ; 22.01889° ИГД / 41.96750; 22.01889Координати: 41°58′03″N 22°01′08″E / 41.96750° СГШ; 22.01889° ИГД / 41.96750; 22.01889
Основни податоци
Место Макреш
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Макреш. Наоѓалиштето претставува средновековна црква со некропола. На 200 м северно од селото има мала правоаголна црквичка од која се зачувани апсидниот дел и влезот на западниот ѕид. Околу црквата има камени конструкции од гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 354, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069