Ќерамидница (Арбасанци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Керамидница
археолошко наоѓалиште
Керамидница is located in Македонија
Керамидница
Местоположба на Керамидница во Македонија
Местоположба 41°48′40″N 21°59′40″E / 41.81111° СГШ; 21.99444° ИГД / 41.81111; 21.99444Координати: 41°48′40″N 21°59′40″E / 41.81111° СГШ; 21.99444° ИГД / 41.81111; 21.99444
Основни податоци
Место Арбасанци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Керамидница — населба и некропола во доцноантичко време. На едне километар западно од селото во нивите на задругата се наоѓаат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Оттука потекнува и еден фрагмент од мермерен столб. (С.Д., М.И.) [1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за национална Историја, III-1, Скопје 1959