Бела Чука (Ерџелија)

Координати: 41°50′07″N 22°02′08″E / 41.83528° СГШ; 22.03556° ИГД / 41.83528; 22.03556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела Чука


Местоположба 41°50′07″N 22°02′08″E / 41.83528° СГШ; 22.03556° ИГД / 41.83528; 22.03556
Основни податоци
Место Ерџелија
Општина Свети Николе
Тип

 водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

Бела Чукаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Ерџелија. Претставува водовод од римското време. При копањето на каналот за наводнување, на 1 км северно од селото биле откриени керамички цевки - тубули од водовод.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 348. ISBN 9989649286.