Мишевска Воденица (Немањици)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мишевска Воденица
археолошко наоѓалиште
Мишевска Воденица (Немањици).jpg

Езерото Мавровица каде што е потопено наоѓалиштето

Местоположба 41°55′3.15″N 21°58′52.97″E / 41.9175417° СГШ; 21.9813806° ИГД / 41.9175417; 21.9813806Координати: 41°55′3.15″N 21°58′52.97″E / 41.9175417° СГШ; 21.9813806° ИГД / 41.9175417; 21.9813806
Основни податоци
Место Немањици
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика


Период римско време
Портал „Археологија“

Мишевска Воденицаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Немањици. Наоѓалиштето претставува вила рустика од античкоримско време.

Местоположба и наоди[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на 2,1 км северозападно од селото, на десниот брег на Орелска Река и југозападно од наоѓалиштето Јокуш. Лежи на голема речна тераса, под патот за селото Орел, која на источната страна е заштитена со венец од благи ритчиња. Во 1981 година, при изградбата на браната од хидросистемот Мавровица било извршено заштитно ископување од страна на Археолошкиот музеј и Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата. Во нивата на Б. Гигов и во соседните ниви биле откриени повеќе темели од градба ѕидана од кршен камен и варов малтер. Со оглед на бројот на просториите, се смета дека се работи за голема вила рустика, во која имало бања со префурниум и тепидарум, со под подигнат врз суспензури и столпчиња, просторија за гмечење на грозје и други наменски простории. Источниот крај на вилата бил однесен од поројните води на реката.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 356 Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]