Мишевска Воденица (Немањици)

Координати: 41°55′3.15″N 21°58′52.97″E / 41.9175417° СГШ; 21.9813806° ИГД / 41.9175417; 21.9813806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мишевска Воденица

Езерото Мавровица каде што е потопено наоѓалиштето

Карта

Местоположба 41°55′3.15″N 21°58′52.97″E / 41.9175417° СГШ; 21.9813806° ИГД / 41.9175417; 21.9813806
Основни податоци
Место Немањици
Општина Свети Николе
Тип

 вила рустика


Период римско време
Портал „Археологија“

Мишевска Воденицаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Немањици. Претставува вила рустика од античкоримско време.

Местоположба и наоди[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на 2,1 км северозападно од селото, на десниот брег на Орелска Река и југозападно од наоѓалиштето Јокуш. Лежи на голема речна тераса, под патот за селото Орел, која на источната страна е заштитена со венец од благи ритчиња. Во 1981 година, при изградбата на браната од хидросистемот Мавровица било извршено заштитно ископување од страна на Археолошкиот музеј и Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата. Во нивата на Б. Гигов и во соседните ниви биле откриени повеќе темели од градба ѕидана од кршен камен и варов малтер. Со оглед на бројот на просториите, се смета дека се работи за голема вила рустика, во која имало бања со префурниум и тепидарум, со под подигнат врз суспензури и столпчиња, просторија за гмечење на грозје и други наменски простории. Источниот крај на вилата бил однесен од поројните води на реката.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 356 Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]