Градиште (Горно Ѓуѓанци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°59′36″N 21°59′7″E / 41.99333° СГШ; 21.98528° ИГД / 41.99333; 21.98528Координати: 41°59′36″N 21°59′7″E / 41.99333° СГШ; 21.98528° ИГД / 41.99333; 21.98528
Основни податоци
Место Горно Ѓуѓанци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Горно Ѓуѓанци. Наоѓалиштето претставува градиште од доцноантичкото време. На 2 км западно од селото има висок рид со зарамнето плато на кое се гледаат темели од одбранбен ѕид ѕидан од кршен камен и варов малтер, како и фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 347. ISBN 9989649286.