Трн (Долно Црнилиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°49′00″N 21°57′15″E / 41.81667° СГШ; 21.95417° ИГД / 41.81667; 21.95417Координати: 41°49′00″N 21°57′15″E / 41.81667° СГШ; 21.95417° ИГД / 41.81667; 21.95417
Основни податоци
Место Долно Црнилиште
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (водовод).svg водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

Трнводовод од римско време. На 150 метри јужно од селото Долно Црнилиште, при изградбата на системот за наводнување бил откриен дел од водовод насочен во правецот на селото Амзабегово. Најверојатно, водоводот стои во тесна врска со римскиот објект (вила рустика) на наоѓалиштето Барутница.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Ѓеренџе — населба од доцноантичко време; и
  • Кади Аргач — населба и некропола од доцноантичко време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069