Св. Спас (Крушица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Спас
археолошко наоѓалиште
Св. Спас is located in Македонија
Св. Спас
Местоположба на Св. Спас во Македонија
Местоположба 41°54′55″N 21°49′25″E / 41.91528° СГШ; 21.82361° ИГД / 41.91528; 21.82361Координати: 41°54′55″N 21°49′25″E / 41.91528° СГШ; 21.82361° ИГД / 41.91528; 21.82361
Основни податоци
Место Крушица
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамени наоди


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Спасархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Крушица.

Наоѓалиштето претставува осамени наоди од римско време.

Кај селската црква, Н. Вулиќ ги регистрирал следните камени споменици: надгробна плоча со грчки натпис; надгробна плоча со грчки натпис во табула ансата; надгробна плоча со грчки натпис со релјефна претстава на жртвеник во горниот дел, а лево и десно од него стрелки и змии, исто така, релјефно претставени (плочата и денес се наоѓа пред црквата); фрагмент од надгробна плоча од гнајс со грчки натпис покрај кој, од десната страна, има две полумесчини. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 354, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069