Зелено Чукарче (Алакинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелено Чукарче
археолошко наоѓалиште
Зелено Чукарче is located in Македонија
Зелено Чукарче
Местоположба на Зелено Чукарче во Македонија
Местоположба 41°56′42″N 21°52′54″E / 41.94500° СГШ; 21.88167° ИГД / 41.94500; 21.88167Координати: 41°56′42″N 21°52′54″E / 41.94500° СГШ; 21.88167° ИГД / 41.94500; 21.88167
Основни податоци
Место Алакинци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период Римско време
Портал „Археологија“

Зелено Чукарче, населба од римско време. На 500 метри западно од селето, во нивата на С. Колев се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.(С.Д.,Д.И.) .[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за национална Историја, III-1, Скопје 1959