Попови Ливади (Сопот)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Попови Ливади
археолошко наоѓалиште
Попови Ливади is located in Македонија
Попови Ливади
Местоположба на Попови Ливади во Македонија
Местоположба 41°53′57″N 21°52′6″E / 41.89917° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.89917; 21.86833Координати: 41°53′57″N 21°52′6″E / 41.89917° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.89917; 21.86833
Основни податоци
Место Сопот
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Попови Ливади или Стара Цркваархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Сопот. Наоѓалиштето претставува средновековна населба и некропола. На 800 м североисточно од селото, на зарамнетото плато се гледаат остатоци - темели од сакрален објект со димензии од 10 × 5 м, насоченост исток-запад. Во непосредната близина на објектот се среќаваат големи камени плочи од гробни конструкции. Во нивата на еден жител, при обработувањето на земјата се јавува градежен материјал (камен, тула), но и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 359, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069