Над Бавчи (Кнежје)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°50′49″N 21°54′44″E / 41.84694° СГШ; 21.91222° ИГД / 41.84694; 21.91222Координати: 41°50′49″N 21°54′44″E / 41.84694° СГШ; 21.91222° ИГД / 41.84694; 21.91222
Основни податоци
Место Кнежје
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Над Бавчиархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Кнежје. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Во близината на северниот крај на селото, во нивите на тројца жители биле откриени остатоци од темели на повеќе градби, а по површината има делови од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 353. ISBN 9989649286.