Алин Дол (Немањици)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алин Дол is located in Македонија
Алин Дол
Местоположба на Алин Дол во Македонија
Местоположба 41°55′03″N 22°00′38″E / 41.91750° СГШ; 22.01056° ИГД / 41.91750; 22.01056Координати: 41°55′03″N 22°00′38″E / 41.91750° СГШ; 22.01056° ИГД / 41.91750; 22.01056
Основни податоци
Место Немањици
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
римско врме
Портал „Археологија“

Алин Дол археолошко наоѓалиште во светиниколското село Немањици. Претставува населба од неолитско време и римско врме.

Се наоѓа на 1,8 км северозападно од селото, на тераса од левата страна на Орелска Река, во реонот на ХА „Мавровица“. Зафаќа површина од околу 8 хектара која многу години била обработувана. При изградбата на акумулационото езеро поголем дел од терасата е пресечен. Во 1981 година во организација на Археолошкиот музеј на Македонија и Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата се извршени заштитни ископувања при што се пронајдени остатоци од населби од неолитското и римското време. Неолитската населба е целосно уништена, а најдениот керамички материјал покажал дека се работи за повеќеслојна населба, хронолошки и културно идентична со населбата [[Барутница во Амзабегово, односно со еволуција од крајот на раниот до крајот на доцниот неолит (Анзабегово-Вршник I-IV). На истата тераса со ископувањето е откриена печка за печење на тегули и тули, од III-IV век. Печката има речиси четвртеста основа, со димензии од 3,4 × 2,85 м. Била изградена од ќерпич и кал. На средината на западниот ѕид има префурниум преку кој се загревала. Скарата е решеткава со кружни отвори правилно распоредени,по девет во десет реда. Носачите на скарата се три паралелно поставени ѕида.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 355 Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069