Св. Дух (Крушица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Дух is located in Македонија
Св. Дух
Местоположба на Св. Дух во Македонија
Местоположба 41°54′55″N 21°49′25″E / 41.91528° СГШ; 21.82361° ИГД / 41.91528; 21.82361Координати: 41°54′55″N 21°49′25″E / 41.91528° СГШ; 21.82361° ИГД / 41.91528; 21.82361
Основни податоци
Место Крушица
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Дух археолошко наоѓалиште во светиниколското село Крушица.

Наоѓалиштето претставува осамен наод од римско време.

Според Н. Вулиќ, во близината на селската црква имало два фрагмента од надгробни плочи од гнајс со грчкинатписи. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 354, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069