Ѕидини (Орел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°56′43″N 21°58′21″E / 41.94528° СГШ; 21.97250° ИГД / 41.94528; 21.97250Координати: 41°56′43″N 21°58′21″E / 41.94528° СГШ; 21.97250° ИГД / 41.94528; 21.97250
Основни податоци
Место Орел
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште кај светиниколското село Орел. Претставува могила од римско време.

На 600 м северозападно од селото се издига могила со неправилна основа чиј пречник изнесува 25 м во правецот североисток-југозапад и 10 м во правецот југоисток-северозапад. Зачувана е во висина од 5 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 357. ISBN 9989-649-28-6.