Грнчар (Долно Ѓуѓанци)

Координати: 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грнчар


Местоположба 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Основни податоци
Место Долно Ѓуѓанци
Општина Свети Николе
Тип

 населба


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Грнчар — населба и некропола од хеленистичко време кај селото Долно Ѓуѓанци, Светиниколско. На 4 км југозападно од селото, десно од патот Св. Николе-Куманово, по површините на нивите се наоѓаат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. На западниот крај на наоѓалиштето има камени плочи од гробни конструкции [1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069