Долни Ливади (Орел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долни Ливади
археолошко наоѓалиште

Местоположба 41°55′49″N 21°56′26″E / 41.93028° СГШ; 21.94056° ИГД / 41.93028; 21.94056Координати: 41°55′49″N 21°56′26″E / 41.93028° СГШ; 21.94056° ИГД / 41.93028; 21.94056
Основни податоци
Место Орел
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Долни Ливадиархеолошко наоѓалиште кај светиниколското село Орел. Претставува могила од римско време.

На 4 км западно од селото се издига могила со пречник во основата од 25 м и височина од 8 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 357. ISBN 9989-649-28-6.