Градиште (Немањици)

Координати: 41°53′52.44″N 21°59′33.13″E / 41.8979000° СГШ; 21.9925361° ИГД / 41.8979000; 21.9925361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Теренот на кој се наоѓа наоѓалиштето во 2022 година

Карта

Местоположба 41°53′52.44″N 21°59′33.13″E / 41.8979000° СГШ; 21.9925361° ИГД / 41.8979000; 21.9925361
Основни податоци
Место Немањици
Општина Свети Николе
Тип

 утврдена населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во светиниколското село Немањици. Претставува утврдена населба од железно време.

Местоположба и наоди[уреди | уреди извор]

Ридот со неговото плато. Поглед од север.

Наоѓалиштето се наоѓа голема височинка што се издига над левиот брег на реката Мавровица, оддалечена 2,5км југоисточно од Немањици. На врвот има зарамнето плато со површина од околу 300 × 150 м, на кое има грамади од камен и голем број фрагменти од керамички садови со груба фактура. Веројатно на оваа населба припаѓаат гробовите од наоѓалиштето Ветрен, кој лежи во подножјето на оваа височинка.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 356 Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]