Мавровица (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мавровица
Орелска Река
Орелска Река.jpg
Реката низ селото Орел
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаFormer coat of arms of Sveti Nikole Municipality.svg Свети Николе
СелаОрел
Физички особености
Извор 
 • местосо спој на повеќе непостојани водотеци
Устие 
 • место
Светиниколска Река кај Свети Николе
 • координати
41°52′12″N 21°56′37″E / 41.87000° СГШ; 21.94361° ИГД / 41.87000; 21.94361Координати: 41°52′12″N 21°56′37″E / 41.87000° СГШ; 21.94361° ИГД / 41.87000; 21.94361
Големина на сливот64,45 км2
Особености на сливот
ТечениеСветиниколска РекаБрегалницаВардарЕгејско Море

Мавровица (нарекувана и Орелска Река) — река во источниот дел на Македонија, лева притока на Светиниколска Река во Овче Поле.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во ридестиот предел Манговица, североисточно од градот Свети Николе. Нејзиното течение продолжува низ Овче Поле и се влева во Светиниколска Река на источната граница од градот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 45. ISBN 978-9989-2117-6-8.