Турски Гробишта (Мустафино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Турски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Турски Гробишта is located in Македонија
Турски Гробишта
Местоположба на Турски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°49′59″N 22°04′17″E / 41.83306° СГШ; 22.07139° ИГД / 41.83306; 22.07139Координати: 41°49′59″N 22°04′17″E / 41.83306° СГШ; 22.07139° ИГД / 41.83306; 22.07139
Основни податоци
Место Мустафино
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Турски Гробиштаархеолошко наоѓалиште кај светиниколското село Мустафино. Претставува населба и некропола од римско време.

На југоисточниот раб на селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и плочи од гробни конструкции. Поголем број монолитни плочи се откриени во нивата на Ж. Борис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 355. ISBN 9989-649-28-6.