Цигански Гробишта (Малино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цигански Гробишта
археолошко наоѓалиште
Цигански Гробишта is located in Македонија
Цигански Гробишта
Местоположба на Цигански Гробишта во Македонија
Местоположба 41°56′58″N 21°50′39″E / 41.94944° СГШ; 21.84417° ИГД / 41.94944; 21.84417Координати: 41°56′58″N 21°50′39″E / 41.94944° СГШ; 21.84417° ИГД / 41.94944; 21.84417
Основни податоци
Место Малино
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цигански Гробиштаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Малино. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 200 м од селото, во нивите што се наоѓаат веднаш над долот се пронајдени камени плочи од гробни конструкции - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 355, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069