Соколовец (Преод)

Координати: 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Соколовец - Лисичји Дол


Местоположба 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250
Основни податоци
Место Преод
Општина Свети Николе
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Соколовец - Лисичји Долархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Преод. Претставува населба и некропола од доцноантичкото време.

На 500 м западно од селото, под самиот рид се среќаваат грамади од градежен материјал, а по површината на нивите фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и имбрекси. Во лозјето на Киро Димков се откриени камени плочи од гробни конструкции – тип циста. Во еден од гробовите биле најдени стаклена чаша и еден керамички сад. Предметите не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 357-358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069