Ќупче (Ерџелија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќупче is located in Македонија
Ќупче
Местоположба на Ќупче во Македонија
Местоположба 41°50′07″N 22°02′08″E / 41.83528° СГШ; 22.03556° ИГД / 41.83528; 22.03556Координати: 41°50′07″N 22°02′08″E / 41.83528° СГШ; 22.03556° ИГД / 41.83528; 22.03556
Основни податоци
Место Ерџелија
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Купче или Буништеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Ерџелија. Наоѓалиштето претставува населба од неолитското време. На 1,5 км југозападно од селото, во нивите на еден жител, кои лежат на мала височинка - тумба, се среќаваат делови од рачно изработени садови и орудија од камен и кремен, кои типолошки се исти со оние во последниот доцнонеолитски слој во Барутница, во Амзабегово. Спорадично се среќаваат и делови од керамички садови од доцноантичкото време. Жителот што ги пронашол откопал два питоси кои ги чува дома.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 348. ISBN 9989649286.