Караул (Горобинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Караул
археолошко наоѓалиште
Караул is located in Археолошки локалитет во Македонија
Караул
Караул
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° СГШ; 21.87694° ИГД / 41.87472; 21.87694Координати: 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° СГШ; 21.87694° ИГД / 41.87472; 21.87694
Основни податоци
Име Караул
Место Горобинци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Караул — градиште од доцноантичкото време. На 3 км јужно од селото Горобинци има мала височинка обрасната со шума на која се гледаат траги од ѕидови градени од кршен камен и варов малтер[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069


Шаблон:Архео-Свети Николе