Градиште (Долно Ѓуѓанци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° N; 21.99556° E / 41.78167; 21.99556Координати: 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° N; 21.99556° E / 41.78167; 21.99556
Основни податоци
Име Градиште
Место Долно Ѓуѓанци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште — утврдување од доцноантичкото време кај селото Долно Ѓуѓанци, Светиниколско. Непосредно до јужниот крај на селото се издига висок рид опкружен со стрмни падини од сите страни. На половината од неговата височина има полукружна тераса, со простор од околу 200 × 220 м, на чиј раб има остатоци од темели на бедем, цврсто граден од кршен камен и варов малтер, кој селаните со години го раскопувале вадејќи градежен материјал за изградба на своите куќи. По површината има фрагменти од керамички садови, тегули, тули и стакло. Најдени се монети и шест питоси[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069