Ѓеренџе (Долно Црнилиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓеренџе is located in Македонија
Ѓеренџе
Местоположба на Ѓеренџе во Македонија
Местоположба 41°49′00″N 21°57′15″E / 41.81667° СГШ; 21.95417° ИГД / 41.81667; 21.95417Координати: 41°49′00″N 21°57′15″E / 41.81667° СГШ; 21.95417° ИГД / 41.81667; 21.95417
Основни податоци
Место Долно Црнилиште
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ѓеренџенаселба од доцноантичко време. На 200 метри источно од селото Долно Црнилиште, според кажувањето на мештаните, со орањето на нивите биле откриени темели од повеќе објекти и моненти. На површината се сретнуваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кади Аргач — населба и некропола од доцноантичко време; и
  • Трн — водовод од римско време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069