Список на средновековни тврдини во Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Средновековни градови и други утврдени места во Македонија

Ова е список на досега откриени средновековни тврдини и крепости во Република Македонија. Ова се население места од адмнистративна, стопанска, религиозна и културна важност или пак само укрепени населби. Често функцијата им е мешана. Средновековните тврдини и крепости во Македонија грубо се делат на:


Ова е азбучна листа на тврдините по месности:


Азбучник A Б В Г Д Ѓ Е Ж З Ѕ И Ј К Л Љ М Н Њ О П Р С Т Ќ У Ф Х Ц Ч Џ Ш

А[уреди]

Б[уреди]

В[уреди]

Г[уреди]

Д[уреди]

Е[уреди]

Ж[уреди]

З[уреди]

И[уреди]

Ј[уреди]

К[уреди]

Л[уреди]

М[уреди]

О[уреди]

П[уреди]

Р[уреди]

С[уреди]

Т[уреди]

Ц[уреди]

Ч[уреди]

Ш[уреди]


Азбучник A Б В Г Д Ѓ Е Ж З Ѕ И Ј К Л Љ М Н Њ О П Р С Т Ќ У Ф Х Ц Ч Џ Ш

Поврзано[уреди]

Наводи и надворешни врски[уреди]