Стенска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стенска тврдина
Κάστρο Κτένι
Карта
МестоСтени, Кожанско
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°10′33″ N; 21°45′59″ E / 40.1759° СГШ; 21.7663° ИГД / 40.1759; 21.7663Координати: 40°10′33″ N; 21°45′59″ E / 40.1759° СГШ; 21.7663° ИГД / 40.1759; 21.7663
Видтврдина
Историја
Раздобјесреден век
Белешки за наоѓалиштето
Состојбаурнатини
Прогласено заспоменик на културата

Стенска тврдина (грчки: Κάστρο Κτένι) — средновековна тврдина чии остатоци се наоѓаат над селото Стени, Кожанско, Егејска Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Тврдината е сместена на рид западно од селото. Ридот зафаќа површина од 45 ха[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Не е познато кога е изградена тврдината. Наодите укажуваат на постојана населеност на ова место од доцното доцнобронзеното време до скорешни времиња. Пронајдени се бедеми, ѕидови, улици, темели од куќи, цистерни, водовод и други наоди, денес изложени во археолошкиот музеј во Калјани.[2]

Денес овие наоди се помалку видливи за посетителите, но тие биле присутни во XIX век, за што сведочи историчарот Ѓорѓи Димзо од Охрид (1829 - 1903) во своето дело „Античка географија на Македонија“. Веројатно е дека доста камења се однесени од населението за свои потреби, притоа наполно уништувајќи ја тврдината.[1]

Во 1649 г. населението на Стени нашло прибежиште во тврдината при напад на албанска банда, но бандата ја ставила под тримесечна опсада и успеала да ја заземе.[1]

Во 2012 г. наоѓалиштето е прогласено за заштитен археолошки споменик.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Κάστρο Κτένι“. Ελληνικά Κάστρα. Посетено на 4 ноември 2016.
  2. „Κάστρο Κτενίου, Κοζάνη | Αρχαιολογικό Κτηματολόγιο“. www.arxaiologikoktimatologio.gov.gr. Архивирано од изворникот на 2023-05-12. Посетено на 2023-05-12.
  3. „YA ΥΠΑΙΘΠΑ/ΓΔΑΠΚ/ΔΙΠΚΑ/ ΤΑΧ/Φ43/119765/34591/6930/5479/8-11-2012 - ΦΕΚ 368/ΑΑΠ/26-11-2012“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2023-05-12. Посетено на 12 мај 2023.