Марково Кале (Теово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марково Кале
археолошко наоѓалиште
Марково Кале is located in Македонија
Марково Кале
Местоположба на Марково Кале во Македонија
Местоположба 41°34′44″N 21°34′20″E / 41.57889° СГШ; 21.57222° ИГД / 41.57889; 21.57222Координати: 41°34′44″N 21°34′20″E / 41.57889° СГШ; 21.57222° ИГД / 41.57889; 21.57222
Основни податоци
Место Теово
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Марково Калеархеолошко наоѓалиште кај велешкото село Теово. Наоѓалиштето претставува градиште од доцноантичкото време. На 2 км југозападно од селото, на висок рид со зарамнето плато се гледаат остатоци од утврдување, ѕидови градени од камен и варов малтер. По површината на градиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 60. ISBN 9989649286.