Кале (Лешок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Лешочко Кале (3).JPG

Поглед кон калето

Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278Координати: 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Име Кале
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале — археолошки локалитет во тетовското село Лешок.[1] Локалитетот претставува утврдена населба од доцноантичкото време и средниот век. Се наоѓа на северната страна на селото, на ридот со стрмни карпести страни, каде што се издига во подножјето на планината. Под него тече Лешочка Бистрица низ чија долина минува патот за Шар Планина што продолжува кон Метохија и Јадранот. Врвот на Кале е зарамнет, со форма на трапез (со димензии од 170 х 75 м), со површина од околу 1 ха. На северозападниот агол се наоѓа главната кула, а на источната страна имало две кружни кули. Во средниот век бедемите биле неколкупати обновувани и доградувани. Покрај многубројниот градежен материјал што и денес се гледа, во подножјето биле најдени гробови од доцноантичкото време, монети од IV и VI век, византиски скифати и средновековни српски монети.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Два Бреста - населба од римско време;
  • Леска - населба и базилика од доцна антика и старихристијаско време;
  • Пепело - населба од римско време;
  • Црквиште - црква од среден век;
  • Црници - некропола од римско време;
  • Депо - депо од среден век;
  • Млака - некропола од среден век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кале, Лешок; д-р Радослав Грујиќ, Полошко-Тетовска епархија и манастир Лешок, Гласник скопског научног друштва, XII/6, Скопје 1933.
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069