Соколец (Калиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Соколец
археолошко наоѓалиште
Соколец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Соколец
Соколец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′36″N 20°51′29″E / 41.87667° СГШ; 20.85806° ИГД / 41.87667; 20.85806Координати: 41°52′36″N 20°51′29″E / 41.87667° СГШ; 20.85806° ИГД / 41.87667; 20.85806
Основни податоци
Име Соколец
Место Калиште
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Соколец е археолошки локалитет во гостиварското село Калиште. Локалитетот претставува утврдена населба од железнот и доцноантичкото време. Се наоѓа на околу 1 км југозападно од селото, на широко плато со пад кон исток, во непосредната близина на една голема карпа, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069