Кале (Бучин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.40722; 21.15556Координати: 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.40722; 21.15556
Основни податоци
Име Кале
Место Бучин
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во Крушевското село Бучин. Локалитетот претставува утврдена населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на 1,5 до 2 km јужно од селото, на надморска височина од 842 m, на зарамнето плато, каде се гледаат грамади од камен. По површината се среќаваат фрагменти од питоси и керамички садови. Најдени се и монети од Јустин II и Анастасиј, како и монети од IV век, кои се чуваат во Заводот и Музеј во Битола.[1] Мештаните го нарекуваат Будимград.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9