Исар Кале (Валандово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Исар Кале
археолошко наоѓалиште
Исар Кале Валандово.jpg

Поглед кон Исар Кале и Валандовската Котлина

Исар Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Исар Кале
Исар Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′51″N 22°32′54″E / 41.33083° СГШ; 22.54833° ИГД / 41.33083; 22.54833Координати: 41°19′51″N 22°32′54″E / 41.33083° СГШ; 22.54833° ИГД / 41.33083; 22.54833
Основни податоци
Име Исар Кале
Место Валандово
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Исар Кале познато и како Маркова Кула или само Кулата — археолошки локалитет во Валандово. Претставува градиште од доцноантичкото време и средниот век. Локалитетот се наоѓа на 1,8 км северозападно од градот, на височинка што доминира над околината, каде се гледаат остатоци од одбранбен бедем, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, градежен материјал и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]