Манастир (Брајковци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир
археолошко наоѓалиште
Манастир is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастир
Манастир
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′30″N 22°31′19″E / 41.29167° СГШ; 22.52194° ИГД / 41.29167; 22.52194Координати: 41°17′30″N 22°31′19″E / 41.29167° СГШ; 22.52194° ИГД / 41.29167; 22.52194
Основни податоци
Име Манастир
Место Брајковци
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастир е археолошки локалитет во валандовското село Брајковци. Локалитетот претставува старохристијанска базилика. Се наоѓа источно од селото и од локалитетот Чукарски Пирој, каде на една мала височинка обрасната со густа вегетација се гледаат 7-8 парчиња од обработени мермерни блокови - делови од архитравни греди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069