Кале (Бајрамбос)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°18′33″N 22°42′18″E / 41.30917° СГШ; 22.70500° ИГД / 41.30917; 22.70500Координати: 41°18′33″N 22°42′18″E / 41.30917° СГШ; 22.70500° ИГД / 41.30917; 22.70500
Основни податоци
Име Кале
Место Бајрамбос
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во валандовското село Бајрамбос. Локалитетот претставува утврдена населба од средниот век. Се наоѓа на 1 km источно од селото, каде на висок рид со зарамнето плато се гледаат остатоци од одбранбен ѕид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069