Карталово Седело (Пирава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карталово Седело
археолошко наоѓалиште
Карталово Седело is located in Археолошки локалитет во Македонија
Карталово Седело
Карталово Седело
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′17″N 22°31′46″E / 41.32139° СГШ; 22.52944° ИГД / 41.32139; 22.52944Координати: 41°19′17″N 22°31′46″E / 41.32139° СГШ; 22.52944° ИГД / 41.32139; 22.52944
Основни податоци
Име Карталово Седело
Место Пирава
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Карталово Седело е археолошки локалитет во валандовското село Пирава. Локалитетот претставува населба од хеленистичко и римско време. Се наоѓа на околу 2,5 km северозападно од селото, каде на мал простор се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069