Манастириште (Валандово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Манастириште
Манастириште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастириште
Манастириште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′0″N 22°33′39″E / 41.31667° СГШ; 22.56083° ИГД / 41.31667; 22.56083Координати: 41°19′0″N 22°33′39″E / 41.31667° СГШ; 22.56083° ИГД / 41.31667; 22.56083
Основни податоци
Име Манастириште
Место Валандово
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастириште е археолошки локалитет во Валандово. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Локалитетот се наоѓа на 1 km северно од градот, во близината на средновековната тврдина, каде на едно мало плато е откриена група гробови со конструкција од камени плочи - тип циста, и од тегули „на две води“. Во гробовите се најдени повеќе керамички садови и монети од III и IV век (Диоклецијан, Константин I, Проб, Флоријан).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069