Црква (Марвинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°17′00″N 22°29′53″E / 41.28333° СГШ; 22.49806° ИГД / 41.28333; 22.49806Координати: 41°17′00″N 22°29′53″E / 41.28333° СГШ; 22.49806° ИГД / 41.28333; 22.49806
Основни податоци
Место Марвинци
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во валандовското село Марвинци. Претставува осамен наод од римското време. Недалеку од селската црква „Св. Петка“ се наоѓа мермерно торзо од машка војничка статуа, зачувана во висина од 1,5 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069