Воденици (Баракли)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Воденици
археолошко наоѓалиште
Воденици is located in Археолошки локалитет во Македонија
Воденици
Воденици
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′0″N 22°28′59″E / 41.40000° СГШ; 22.48306° ИГД / 41.40000; 22.48306Координати: 41°24′0″N 22°28′59″E / 41.40000° СГШ; 22.48306° ИГД / 41.40000; 22.48306
Основни податоци
Име Воденици
Место Баракли
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Воденици е археолошки локалитет во валандовското село Баракли. Локалитетот претставува населба од хеленистичко и римско време. Се наоѓа јужно од селото, каде на мал простор се среќаваат фрагменти од керамички садови, а пронајдени се и македонски монети од I век пред н.е. Монетите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје..[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069