Казандолска Река (Казандол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Казандолска Река
археолошко наоѓалиште
Казандолска Река is located in Археолошки локалитет во Македонија
Казандолска Река
Казандолска Река
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°16′33″N 22°34′23″E / 41.27583° СГШ; 22.57306° ИГД / 41.27583; 22.57306Координати: 41°16′33″N 22°34′23″E / 41.27583° СГШ; 22.57306° ИГД / 41.27583; 22.57306
Основни податоци
Име Казандолска Река
Место Казандол
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Казандолска Река е археолошки локалитет во валандовското село Казандол. Локалитетот претставува населба од римското време. Се наоѓа западно од селото, каде по површините на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови и многуброен градежен материјал. Интересно е тоа што овде е најдено депо од рударски алатки и згура од топена руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069