Гробишта (Собри)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробишта
археолошко наоѓалиште
Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гробишта
Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′36″N 22°38′3″E / 41.29333° СГШ; 22.63417° ИГД / 41.29333; 22.63417Координати: 41°17′36″N 22°38′3″E / 41.29333° СГШ; 22.63417° ИГД / 41.29333; 22.63417
Основни податоци
Име Гробишта
Место Собри
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гробишта е археолошки локалитет во валандовското село Собри. Локалитетот претставува некропола од железното време. Се наоѓа на 1,5 km источно од селото, над десниот брег на Анска Река, на една коса тераса, со пад од север кон југ, каде се забележуваат многубројни големи монолитни плочи со димензии од 2,20 x 0,80 m. Под плочите се оцртуваат конструкции на гробови од типот цисти. Целиот терен е обраснат со ниска густа вегетација која го отежнува движењето меѓу гробовите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069