Турски Гробишта (Пирава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Турски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Турски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Турски Гробишта
Турски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′17″N 22°31′46″E / 41.32139° СГШ; 22.52944° ИГД / 41.32139; 22.52944Координати: 41°19′17″N 22°31′46″E / 41.32139° СГШ; 22.52944° ИГД / 41.32139; 22.52944
Основни податоци
Име Турски Гробишта
Место Пирава
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (светилиште).svg светилиште

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Турски Гробишта е археолошки локалитет во валандовското село Пирава. Локалитетот претставува светилиште - мавзолеј од римското време. Се наоѓа на 1 km југозападно од селото, каде се откриени два монолитни мермерни фронтони со обични акротерии - елементи од мало светилиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069