Чешме Јани (Дедели)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешме Јани

Карта

Местоположба 41°17′03″N 22°36′16″E / 41.28417° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.28417; 22.60444Координати: 41°17′03″N 22°36′16″E / 41.28417° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.28417; 22.60444
Основни податоци
Место Дедели
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чешме Јани — археолошко наоѓалиште во валандовското село Дедели. Претставува римска и доцноантичка населба. Се наоѓа на 1 км јужно од селото, на блага падина покрај античката магистрала, каде се гледаат остатоци од помала населба. Најдени се и монети од Јустинијан I кои се чуваат во Музејот на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069