Чукарски Пирој (Брајковци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чукарски Пирој
археолошко наоѓалиште
Чукарски Пирој is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чукарски Пирој
Чукарски Пирој
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′30″N 22°31′19″E / 41.29167° СГШ; 22.52194° ИГД / 41.29167; 22.52194Координати: 41°17′30″N 22°31′19″E / 41.29167° СГШ; 22.52194° ИГД / 41.29167; 22.52194
Основни податоци
Име Чукарски Пирој
Место Брајковци
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чукарски Пирој е археолошки локалитет во валандовското село Брајковци. Локалитетот претставува населба од хеленистичко и римско време. Се наоѓа источно од селото, на левата страна од патот Валандово-Брајковци, каде на блага височинка по површината на нивите на локални селани се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069