Ковачилница (Раброво)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ковачилница
археолошко наоѓалиште
Ковачилница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ковачилница
Ковачилница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′17″N 22°34′44″E / 41.32139° СГШ; 22.57889° ИГД / 41.32139; 22.57889Координати: 41°19′17″N 22°34′44″E / 41.32139° СГШ; 22.57889° ИГД / 41.32139; 22.57889
Основни податоци
Име Ковачилница
Место Раброво
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ковачилница е археолошки локалитет во валандовското село Раброво. Локалитетот претставува средновековен рудник. Се наоѓа источно од селото, во непосредната близина на грчките гробишта, каде според некои податоци, во реонот на рудникот била откриена стара јама. Влезот, кој денес се гледа, има форма на трапез со димензии од 2,10 m висина и 0,80 m ширина. Во овој стар рудник во 1942 година биле најдени дрвени алатки и торби од кожа кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069