Кале (Кочули)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°18′43″N 22°41′48″E / 41.31194° СГШ; 22.69667° ИГД / 41.31194; 22.69667Координати: 41°18′43″N 22°41′48″E / 41.31194° СГШ; 22.69667° ИГД / 41.31194; 22.69667
Основни податоци
Име Кале
Место Кочули
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во валандовското село Кочули. Локалитетот претставува утврдена населба од средниот век. Се наоѓа северно од селото, над малата река Карант, на површина од околу 2 декара, каде се гледаат остатоци од одбранбен ѕид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069